25 października 2016

Zjazdy gnieźnieńskie

Miasto z bogatą historią oraz pierwsza stolica Polski musi przyciągać miłośników tej dziedziny nauki jak i samych turystów. Tendencja do przyjeżdżania tu dużych grup ludzi zawiązała się już ponad tysiąc lat temu, kiedy to w tysięcznym roku odbył się pierwszy zjazd gnieźnieński. Oczywiście specyfika i wymiar różnią się od tego co było kiedyś, jednak moda na odwiedzanie tego miasta pozostała, nieważne jaki byłby tego pierwotny cel.

Najwięcej zyskuje gnieźnieńska baza noclegowa [Meteor – Gniezno], ponieważ atrakcje tego miasta nie są uzależnione od klimatu czy pogody, dlatego też można tu wypoczywać i uczyć się przez okrągły rok i ciągle kręci się tutaj turystyczny i naukowy wymiar gospodarki, a wraz z nim cała infrastruktura.

W tysięcznym roku podczas pierwszego zjazdu do miasteczka, a raczej ówcześnie grodu przyjechał niemiecki cesarz Otton III. Celem jego wizyty było odwiedzenie grobu świętego Wojciecha. To był piękny początek przyjaźni polsko-niemieckiej. Podczas wizyty cesarz ukoronował Bolesława Chrobrego diademem i nazwał go swoim partnerem i przyjacielem. Aby podkreślić znaczenie tego miasta, stworzono w Gnieźnie arcybiskupstwo, gdzie przyporządkowano stolice biskupstw z Krakowa i Wrocławia. To wydarzenie jest jednym z najważniejszych w dziejach polskiej historii oraz kształtowania się tutaj religii katolickiej.

Drugi zjazd gnieźnieński odbył się dopiero tysiąc lat później w 1997 roku. Wtedy miasto odwiedził sam papież Jan Paweł II. Podkreślił on w swoim przemówieniu, że mimo upływu tysiąca lat ideologia i idea połączenia ze sobą europejskich państw jest nadal żywa i nadal świetnie się sprawdza, zwłaszcza jeżeli chodzi o wspólnotę religijną i współpracę gospodarczą. Podczas tego spotkania byli również obecni prezydenci państw Europy Wschodniej oraz Polski.

Niedawno zorganizowano tu spotkanie związane z tysiąc pięćdziesiątą rocznicą chrztu Polski. Miejsce to jest również idealnym punktem do nauki historii Polski. Znajduje się tu wiele muzeów. Ujęta w nim jest cała polska przeszłość w porządku chronologicznym. Są również zebrane eksponaty związane z pierwszymi grodami i osadami na terenie polskich ziem. Idealne miejsce dla miłośników historii pokazanej w dosłowny i atrakcyjny sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>