21 października 2016

Zabytki w Słupsku – ratusz

Pomorze to bardzo częsty kierunek wyjazdów urlopowych Polaków. To nic zaskakującego. W końcu nad morzem można naprawdę znakomicie wypocząć, co potwierdzi każdy, kto podczas urlopu nad Bałtykiem natrafił na dobrą pogodę. Warto jednak podkreślić, że na Pomorzu znajdziemy także wiele interesujących z punktu widzenia krajoznawczego miejsc. Jednym z nich jest z pewnością Słupsk.

Dlaczego warto odwiedzić Słupsk?

Nie każdy wie, że miasto to uchodzi od dawna za prawdziwą perłę Pomorza Środkowego. Słupsk to miasto, w którym znajduje się wiele miejsc o historycznym znaczeniu oraz zabytkowych obiektów różnego rodzaju. A do tego dochodzi fakt, że miasto ma bardzo dobrze rozbudowaną infrastrukturę turystyczną. Baza noclegowa w Słupsku obejmuje kwatery prywatne, hotele, pensjonaty, apartamenty itd. Odpowiednie noclegi w Słupsku można znaleźć także przez internet.

W trakcie pobytu na Pomorzu warto z pewnością zwiedzić zabytkowy ratusz w Słupsku. Obecny gmach został oddany do eksploatacji w roku 1901. Jest to budynek utrzymany w dekoracyjnym stylu neogotyckim. Ratusz jest wykorzystywany także i dzisiaj jako siedziba władz miejskich. Budynek zlokalizowany jest w centralnej części Słupska, w zachodniej części Placu Zwycięstwa. Korpus główny budynku oraz jego skrzydła zostały pokryte charakterystycznymi dwuspadowymi dachami. Nad całym obiektem wyraźnie góruje wieża zegarowa, która pokryta została bardzo charakterystyczną kopułą. Zadbano o każdy detal. Dlatego też elewacja słupskiego ratusza jest bardzo dekoracyjna – pokryta została wieloma drobnymi detalami architektonicznymi. A to nie wszystko – ratusz przyciąga wzrok również swoją wyraźną kolorystyką, dominuje przede wszystkim czerwień cegieł dachówek.

Również i wnętrze słupskiego ratusza robi ogromne wrażenie na odwiedzających. Na uwagę zasługuje chociażby reprezentacyjny hol, w którym możemy podziwiać przepiękne gwieździste sklepienie, bazujące na kamiennych kolumnach. W oknach znajdują się dekoracyjne witraże. Znajduje się tutaj między innymi zabytkowy witraż, który został wykonany jeszcze w roku 1901 w berlińskiej pracowni Didden Buscha. Ciekawym miejscem w ratuszu jest gabinet prezydenta Słupska, którego ściany pokryte są ponad stuletnimi tapetami. W sali konferencyjnej możemy z kolei podziwiać monumentalne malowidła, które przedstawiają ważne w historii Słupska momenty. Na wieży budynku można obejrzeć kolekcję herbów polskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>