15 października 2016

Zabytki Rytra – Małopolska

Rytro to niewielka wieś. Ta malowniczo położona w Beskidzie Sądeckim miejscowość posiada swój specyficzny górski urok, zachwyca krajobrazami i może zaoferować przybyłym tutaj turystom więcej atrakcji niżby się mogło z pozoru wydawać. Od niedawna Rytro stało się okolicznym centrum sportów zimowych, o tej zatem śnieżnej i mroźnej porze roku przybywają tutaj z całej Polski miłośnicy białego szaleństwa. Baza noclegowa wsi i okolic z roku na rok się rozrasta, zapewniając wszystkim przybyłym noclegi ➞. Rytro jednak tętni życiem nie tylko zimą. Latem również jest tutaj sporo atrakcji. Górska okolica, lasy i łąki sprzyjają wycieczkom trekkingowym, rowerowym oraz długim spacerom.

Rytro jest tez piękną okolicą do zwiedzania i poznawania historii regionu. Nazwa tej miejscowości pochodzi bowiem rzekomo od niemieckiego ritter oznaczającego rycerz, gdyż niegdyś tutaj podobno miejsce swe miały niemieckie oddziały rycerskie. Najpiękniejszym natomiast zabytkiem okolicy i niewątpliwie bezcennym reliktem historycznym jest zamek w Rytrze. Ruiny tej średniowiecznej budowli stanowią pamiątkę po wspaniałym zamku pochodzącym prawdopodobnie z trzynastego wieku. Budowla ta przez lata przechodziła z rąk do rąk, wielokrotnie była przebudowywana i remontowana. Nieubłaganie jednak odcisnął się na niej ząb historii. Na dzień dzisiejszy, z niegdyś prawdopodobnie wspaniałego, imponującego królewskiego obiektu, ocalała jedynie wieża i mur stanowiący według historyków ścianę części mieszkalnej. Przebywając wśród tamtejszych położonych na najwyższym, sąsiadującym z Rytrem wzgórzu ruin, możemy obserwować piękny roztaczający się wkoło krajobraz. Wśród zabytków mieszczących się w okolicy tej niepozornej wsi znajduje się również schron polowy, będący smutną pamiątką dwudziestowiecznych wydarzeń. Służył on bowiem żołnierzom 2 Brygady Górskiej Armii Karpaty podczas drugiej wojny światowej. Właściwie miał służyć, gdyż wybudowane wokół niego umocnienia okazały się nieprzydatne – wróg bowiem zaskoczył żołnierzy od innej, niespodziewanej strony. Zabytki Rytra rozmieszczone są w tak malowniczej okolicy, iż ich zwiedzanie z łatwością można połączyć z aktywnym wypoczynkiem i długimi spacerami. Jest to zatem doskonałe miejsce na rodzinny wypoczynek na łonie natury. Nic zatem dziwnego, że w Rytrze nigdy nie brakuje turystów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>