2 grudnia 2016

Wakacje z Marychą w tle

Sejny to miasto na Podlasiu, położone na Pojezierzu Wschodniosuwalskim, nad rzeką Marycha (wcześniej nazywaną Sejna). Rzeka ta jest lewym dopływem Czarnej Hańczy. W języku jaćwińskim słowo „seina” oznaczało bujne trawy porastające zakola i brzegi rzeki. Miasto charakteryzuje się wielonarodowością i wielokulturowością – od lat zamieszkują tutaj nie tylko Polacy, ale i Żydzi, Litwini, Rosjanie, Niemcy, Białorusini. Tygiel ten żyje w zgodzie i wzajemnym poszanowaniu odmienności swoich tradycji i wyznań.

Miasto świętej Agaty

W Sejnach można napotkać na kult świętej Agaty. Na Placu Świętej Agaty przed bazyliką została zbudowana kaplica ku czci świętej w XVIII wieku. Znajduje się w niej obraz męczennicy z Sycylii. Z dachu kaplicy na wiernych spogląda figura świętej, wykonana z drewna lipowego w XIX wieku. Kult ten wynika z tego, że miasto bardzo często nawiedzały pożary. Wierni zwracają się do niej z prośbą o ochronę przeciwko pożarom, w szczególności powstałych od pioruna. Dawniej wystawiało się wizerunki męczennicy w oknach przy nadchodzących burzach, co miało chronić domostwa przed uderzeniem piorunów.

Historia życia i męczeństwa tej młodej dziewczyny, która pochodziła ze znamienitego rodu rzymskiego, a przyjmując wiarę chrześcijańską postanowiła żyć w dziewictwie i odmówiła poślubienia namiestnika Sycylii Kwincjana, sprowadza się do całego ogromu tragedii. Wraz z odrzuceniem zalotów dostojnika czekały na nią liczne nieszczęścia – oddano ją do domu rozpusty. I chociaż nie wyparła się wiary w Chrystusa, a także udało jej się pozostać dziewicą, to wraz z nastaniem prześladowań chrześcijan została skazana na straszliwe tortury, podczas których obcięto jej piersi. Tortur zaprzestano, gdy pojawiło się nagłe trzęsienie ziemi – dostrzeżono w tym zjawisku kary boskiej, przy czym Agata i tak skonała rzucona na rozżarzone węgle. Chrześcijanie sprawili jej pogrzeb poza miastem. Przypisuje się, że rok po jej śmierci za jej wstawiennictwem lawa z Etny nie zalała miasta – w cudowny sposób zatrzymała się tuż przed bramami miasta.

Odpoczynek na Podlasiu

Podlasie to słynący z bogactwa przyrody region Polski, który to jest powszechnie uznawany za krainę miodem i mlekiem płynącą. Kojarzony jest z nieustającą sielanką i odstawaniem od XXI wieku. Lokalna baza noclegowa jest idealna dla turystów, którzy chcą się oderwać od zgiełku wielkich miast. Noclegi w Sejnach to odpoczynek w sercu natury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>