5 października 2016

Bystrzyca Kłodzka jako twierdza

Bystrzyca Kłodzka to miasto, które już wiele lat wstecz zorientowało się, iż jego siła może tkwić w turystyce i w tym kierunku poczęło podążać. Nic zatem dziwnego, że z roku na rok rośnie liczba przybywających tutaj turystów, pragnących poznać nie tylko malowniczą okolicę ziemi kłodzkiej, ale również tutejsze doskonale zachowane zabytki oraz inne atrakcje turystyczne, jakimi dysponuje miasto. Nic również zaskakującego w tym, że i tutejsza baza noclegowa rośnie w siłę zapewniając rok rocznie większy wybór możliwości, zapewniając jednocześnie wszystkim przyjezdnym noclegi (zobacz tu). Bystrzyca Kłodzka jest bowiem miastem przyjaznym, które jednoczy mieszkańców i turystów, wśród tutejszych atrakcji ważne zatem miejsce zajmują również wydarzenia kulturalne oraz imprezy cykliczne.

Niewątpliwie jedną z chętniej odwiedzanych przez turystów atrakcji turystycznych i jednocześnie zabytkiem historycznym na skalę kraju jest znajdująca się w mieście, pochodząca aż z początków czternastego wieku Baszta Kłodzka (zobacz tu). Stanowi ona zachowany element niegdysiejszej fortyfikacji miejskiej, służącej obronie przed nieprzyjacielem. W dniu dzisiejszym Baszta Kłodzka jest udostępniona zwiedzającym, jako jeden z ważniejszych elementów architektonicznych poświadczających wspaniałą historię tego niewielkiego miasta.

Kolejną niewątpliwą atrakcją turystyczną będzie dla każdego odwiedzającego Bystrzycę Kłodzką turysty Baszta Rycerska, zwana też potocznie Basztą Rzeźniczą. Pochodzi ona co prawda aż z czternastego wieku, jednak w początkach dziewiętnastego wieku została przebudowana na dzwonnicę i w tej postaci po dziś dzień cieszy oczy zwiedzających.

Wśród najbardziej charakterystycznych dla miasta atrakcji turystycznych znajduje się również niewątpliwie pochodząca również czternastego wieku Brama Wodna. Jest to kolejny element fortyfikacyjny poświadczający charakter i znaczenie historyczne Bystrzycy Kłodzkiej. Głównym budulcem wszystkich trzech zabytków jest kamień. Budowa murów obronnych oraz ich wspomnianych wyżej elementów z kamienia zapewniała mieszkańcom bezpieczeństwo nawet w najtrudniejszych czasach. Nadchodzący nieprzyjaciel nie miał szans bez mocnej artylerii pokonać tej obrony. Nic zatem dziwnego że elementy tychże murów zachowały się po dziś dzień mimo wszelkich przeciwności losu. Stanowią one zatem największa atrakcję turystyczną miasta nie bez powodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>