12 stycznia 2017

Atrakcje w centrum Zakopanego – stolica oscypka

Na Podhalu jest tylko jedno miejsce, które może nazywać się liderem turystyki. Mowa tu oczywiście o Zakopanem, do którego co roku przyjeżdżają prawie trzy miliony turystów. Tu, w cieniu Giewontu, wyrosła więc duża baza noclegowa, która jest w stanie przyjąć wielu turystów, a sezon w Zakopanem trwa praktycznie przez cały rok. Ciekawe noclegi w Zakopanem (spis – meteor) zapewnią luksusowe hotele, które oferują nam dodatkowo spa, siłownię czy basen, ale także w prywatnych kwaterach górali. Często łączą oni na swoich posesjach różne działalności, więc przy odrobinie szczęścia trafimy do gospodarzy od których będziemy mogli kupić oryginalny oscypek – słynny regionalny przysmak.

W Zakopanem warto wybrać się na początek na słynne Krupówki. Na tym deptaku dostaniemy dosłownie wszystko czego zapragniemy, jeśli chodzi o pamiątki z tego miasta. Możemy zjeść też coś w jednej z wielu restauracji, obejrzeć mecz w pubie, czy po prostu poznać elementy kultury i architektury Podhala z bliska. Stąd też blisko jest na Gubałówkę (więcej – Wikipedia). To niewielkie (w porównaniu z Tatrami) wzniesienie cieszy się dużą popularnością ze względu na kolejkę, która wwozi turystów na szczyt oraz na piękny widok rozciągający się na Tatry oraz całe Zakopane. W okolicy, na Krzeptówkach, znajduje się także sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej. Powstało one na pamiątkę zamachu na papieża Jana Pawła II w 1981 roku. Część wnętrz wykonali góralscy artyści i rzemieślnicy, tak że kościół oddaje również w środku charakter samego Podhala.

Będąc w Zakopanem dobrze jest też wybrać się na Wielką Krokiew. Na tej skoczni narciarskiej swe największe sukcesy odnosili m. in. Adam Małysz i inni reprezentanci polskiej kadry narodowej. Odbywają się tutaj też mniejsze konkursy dla młodszych skoczków. Latem można wjechać na szczyt skoczni i podziwiać widok w dół z belki startowej. Można na własne oczy zobaczyć, z czym muszą się mierzyć profesjonalni skoczkowie narciarscy. Stąd też rozciąga się dobry widok na część miasta. W trakcie lata, po przygotowaniu skoczni, odbywają się też tu zawody w ramach Grand Prix. Ci, którzy chcieliby sami poszaleć na nartach, mogą skorzystać z wielu tatrzańskich tras do narciarstwa zjazdowego oraz biegowego. Zakopane oferuje na okolicznych stokach nieporównywalną z innymi ośrodkami ilość tras, gdzie każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>